Млекоанализатори – въпроси и отговори
Колко вида мляко мога да измеря с анализатор на мляко?
Всички млекоанализатори Master и Lactomat могат да измерват до три вида мляко в едно устройство. Клиентът може да избере трите вида мляко, които трябва да тества и всеки анализатор на мляко ще е персонализиран специално за него. Апаратът е внимателно калибриран и тестван преди изпращане.
Какви са допълнителните опции, които могат да бъдат добавени като оборудване към млекоанализаотор?
В зависимост от модела на анализатора на мляко, има редица допълнителни функции, които могат да бъдат добавени към дадено устройство по време на производството, според нуждите и желанието на клиента.
- Налични са функции като pH електроника и pH сонда, използвани за определяне на киселинността на млякото.
- Има опция за електропроводимост, която въз основа на отклонения от нормалните нива на проводимост може да помогне да се определи дали в млякото е имало някаква добавка, като готварска сол.
- Много полезен може да бъде вътрешният принтер, който позволява отпечатване на резултатите от тестването на мляко като отчет след измерване.
- Повечето млекоанализатори Master и Lactomat могат да бъдат оборудвани с USB флаш устройство, което позволява прехвърляне на данни от апарата към компютър
- Опцията Bluetooth позволява безжична връзка и трансфер на данни
- Анализаторите от по-висок клас (Master Pro, Master Pro Touch и Lactomat BiSonic) могат да бъдат оборудвани с вътрешен акумулатор, който осигурява електричество за около 8 часа и електронни везни за претегляне за измерване на количеството мляко, от което се взима пробата.
Какви са разликите между ултразвуковите и инфрачервените анализатори на мляко?
Има две основни технологии, на които се основават най-използваните млекоанализатори, които тестват млякото без използването на допълнителни химикали и реагенти.
Принципът на ултразвуковата спектроскопия е прилагането на високочестотни звукови вълни, които „отпечатват“ междумолекулни сили върху материалите на системата. Компресирането и декомпресията, осцилиращи в ултразвуковата вълна, предизвикват колебания в молекулярната подредба на пробата, която реагира с привличане или отблъскване на междумолекулни сили, следователно, анализирани чрез предаване или отражение на генерираните сигнали. От друга страна, инфрачервената спектроскопия се основава на способността на специфичните химически групи на някои млечни компоненти да абсорбират инфрачервеното лъчение при различни дължини на вълната, като мазнини, протеини и лактоза.
И ултразвуковите, и инфрачервените млекоанализатори могат да измерват всички основни компоненти на млякото много точно и също толкова бързо. В някои случаи инфрачервените анализатори могат да бъдат с малко по-висока точност, но се предлагат на много по-висока цена от ултразвуковите анализатори на мляко Master и Lactomat. Инфрачервените анализатори на мляко също обикновено не са много преносими и се използват главно в лаборатории. Докато ултразвуковите анализатори на мляко могат лесно да бъдат транспортирани и използвани във всички етапи на производство и преработка на мляко – ферми, подвижни събирателни центрове, млекопреработвателни предприятия, лаборатории за контрол на качеството и др. Ултразвуковите анализатори на мляко могат да измерват директно проби студено мляко дори при температура от 5 °